Fakt by rodina s deťmi nepocítila 37% zdanenie?

Autor: Štefan Kužma | 5.6.2013 o 15:13 | (upravené 6.6.2013 o 11:05) Karma článku: 19,12 | Prečítané:  5602x

Štát za súhlasu mnohých ekonomických analytikov chystá de facto prudké zvýšenie daní pre časť ľudí, ktorí pracujú a zároveň živia deti. To, že Fico chce obrať časť občanov o peniaze, aby vykryl deficit štátu, nie je ani tak prekvapením. Veľkým prekvapením je, že ho v tom podporujú aj mnohí analytici.

Tí, ktorí bojovali proti zrušeniu rovnej dane a zvýšeniu jej sadzieb pre lepšie zarábajúcich ľudí dnes tvrdia, že tí istí ľudia  zrušenie rodinných prídavkov a daňového bonusu nepocítia. To nie je pravda. Pre každého človeka je predsa absolútne jedno, či dostane na výplatnej páske menej peňazí z dôvodu vyššej dane alebo z dôvodu zrušenia rodinných prídavkov a daňového bonusu.

Ako príklad uvediem človeka, ktorý má hrubý príjem 1500,- € mesačne, čo je príjem, na ktorý sa môže tento nápad sťahovať a má zároveň dve deti. Jeho čistý mesačný príjem po odobratí rodinných prídavkov a zrušení daňového bonusu sa zníži o 88,26 €. Je to preňho väčší dopad, ako keby sa mu sadzba dane zvýšila z 19% na 28%. Ešte horšie budú na tom rodičia viacdetných rodín. Pri rodine s troma deťmi  bude dopad ako keby sa daňová sadzba pre nich zvýšila na 32% a pri  štyroch deťoch dokonca na 37%. Páni analytici, verte, že pre rodinu je vždy euro len eurom, bez ohľadu na spôsob, ktorým ho štát občanovi zoberie.

V nasledujúcej tabuľke je zobrazená čistá mesačná strata (rodinné prídavky + daňový bonus) pre rodinu v Eurách podľa počtu detí a porovnanie k akému zvýšeniu daňovej sadzby by muselo dôjsť, aby štát rodine odobral rovnakú sumu.

Počet detí

dopad v € mesačne

dopad rovnajúci sa zvýšeniu dane z 19% na :

2

-88,26

28%

3

-132,39

32%

4

-176,52

37%

Okrem tejto ekonomickej stránky je to aj vážny odkaz. Štát týmto rozhodnutím dáva najavo, že mu nezáleží na tom, aby ľudia, ktorí majú dobrý príjem, mali deti. V týchto rodinách však majú deti najväčšie predpoklady na štúdium, jazykovú prípravu a celkovo získanie vysokej kvalifikácie, ktorú naša spoločnosť potrebuje. Toto opatrenie prichádza v čase, keď práve v sociálne zabezpečených rodinách sa rodí málo detí a tento stav je potrebné zmeniť.

Ešte horší signál je to pre ľudí, ktorí sa rozhodli adoptovať si deti z detských domovov, či sociálne znevýhodneného prostredia a vychovávať ich ako vlastné. S takýmito prípadmi sa v poslednej dobe stretávam stále viac. Poznám niekoľko rodín, kde si takto adoptovali dve či tri deti v jednom prípade dokonca päť. Pre nich je to od štátu namiesto vďaky morálna facka.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?