Fakt by rodina s deťmi nepocítila 37% zdanenie?

Autor: Štefan Kužma | 5.6.2013 o 15:13 | (upravené 6.6.2013 o 11:05) Karma článku: 19,12 | Prečítané:  5612x

Štát za súhlasu mnohých ekonomických analytikov chystá de facto prudké zvýšenie daní pre časť ľudí, ktorí pracujú a zároveň živia deti. To, že Fico chce obrať časť občanov o peniaze, aby vykryl deficit štátu, nie je ani tak prekvapením. Veľkým prekvapením je, že ho v tom podporujú aj mnohí analytici.

Tí, ktorí bojovali proti zrušeniu rovnej dane a zvýšeniu jej sadzieb pre lepšie zarábajúcich ľudí dnes tvrdia, že tí istí ľudia  zrušenie rodinných prídavkov a daňového bonusu nepocítia. To nie je pravda. Pre každého človeka je predsa absolútne jedno, či dostane na výplatnej páske menej peňazí z dôvodu vyššej dane alebo z dôvodu zrušenia rodinných prídavkov a daňového bonusu.

Ako príklad uvediem človeka, ktorý má hrubý príjem 1500,- € mesačne, čo je príjem, na ktorý sa môže tento nápad sťahovať a má zároveň dve deti. Jeho čistý mesačný príjem po odobratí rodinných prídavkov a zrušení daňového bonusu sa zníži o 88,26 €. Je to preňho väčší dopad, ako keby sa mu sadzba dane zvýšila z 19% na 28%. Ešte horšie budú na tom rodičia viacdetných rodín. Pri rodine s troma deťmi  bude dopad ako keby sa daňová sadzba pre nich zvýšila na 32% a pri  štyroch deťoch dokonca na 37%. Páni analytici, verte, že pre rodinu je vždy euro len eurom, bez ohľadu na spôsob, ktorým ho štát občanovi zoberie.

V nasledujúcej tabuľke je zobrazená čistá mesačná strata (rodinné prídavky + daňový bonus) pre rodinu v Eurách podľa počtu detí a porovnanie k akému zvýšeniu daňovej sadzby by muselo dôjsť, aby štát rodine odobral rovnakú sumu.

Počet detí

dopad v € mesačne

dopad rovnajúci sa zvýšeniu dane z 19% na :

2

-88,26

28%

3

-132,39

32%

4

-176,52

37%

Okrem tejto ekonomickej stránky je to aj vážny odkaz. Štát týmto rozhodnutím dáva najavo, že mu nezáleží na tom, aby ľudia, ktorí majú dobrý príjem, mali deti. V týchto rodinách však majú deti najväčšie predpoklady na štúdium, jazykovú prípravu a celkovo získanie vysokej kvalifikácie, ktorú naša spoločnosť potrebuje. Toto opatrenie prichádza v čase, keď práve v sociálne zabezpečených rodinách sa rodí málo detí a tento stav je potrebné zmeniť.

Ešte horší signál je to pre ľudí, ktorí sa rozhodli adoptovať si deti z detských domovov, či sociálne znevýhodneného prostredia a vychovávať ich ako vlastné. S takýmito prípadmi sa v poslednej dobe stretávam stále viac. Poznám niekoľko rodín, kde si takto adoptovali dve či tri deti v jednom prípade dokonca päť. Pre nich je to od štátu namiesto vďaky morálna facka.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?