Okradli aj Vás a páchateľovi sa nič nestalo?

Autor: Štefan Kužma | 20.2.2012 o 14:44 | (upravené 21.2.2012 o 8:56) Karma článku: 24,75 | Prečítané:  3593x

Ukradnutá kosačka z pivnice. Vykopaná úroda v záhrade. Dôchodkyňa okradnutá vo vlastnom dome. Desaťkrát chytený a znovu beztrestne pustený trinásťročný zlodej...       Čo majú tieto prípady spoločné? Spája ich to, že páchateľovi sa nič nestalo a obetiam škodu nikto neuhradil.

 

 

Málokto asi vie, prečo títo páchatelia často nie sú potrestaní, prečo ich obete sa nikdy nedočkajú odškodnenia za škody, ktoré im boli spôsobené. Problémom sú zákony, ktoré chránia ľudí v hmotnej núdzi. Pre drvivú väčšinu z nich sú jediným príjmom sociálne dávky a tie nemôžu byť podľa zákona exekuované. Jednoduchšie povedané, ak človek,  v hmotnej núdzi ukradne telefón za 250 eur a predá ho, tak sa jedná len o priestupok. Škoda totiž neprevýšila 265 eur. Za priestupok sa mu u nás môže udeliť maximálne pokuta a poškodeného odkážu na súd, aby si vymáhal škodu. Čo bude nasledovať? Úrad zo zákona nemôže vymáhať pokutu od človeka v hmotnej núdzi, čiže vymáhanie zastaví a aj keď súd rozhodne, že páchateľ je povinný obeť odškodniť, výsledok bude z toho istého dôvodu rovnaký. Preto úrady radšej ani ľudí v hmotnej núdzi nepokutujú a občania sa spôsobenej škody ani nedožadujú. Toto páchatelia samozrejme veľmi dobre vedia a zneužívajú to. Rovnako je to v prípade páchateľov do 14 rokov. Len s tým rozdielom, že u nich neplatí limit 265 eur, tí môžu ukradnúť aj podstatne drahšiu vec a nič sa im nestane. Deti do štrnásť rokov sa u nás nemôžu trestne stíhať a ich rodičia škodu uhradiť nemusia, lebo sú v hmotnej núdzi.

Čo je potrebné podľa mňa urobiť, aby sme situáciu zmenili? Zvýšiť počet policajtov je potrebné, ale len to nepomôže. Musí sa zmeniť i legislatíva, aby práca polície, ako doteraz mnohokrát, nevychádzala nazmar. Je nevyhnutné zmeniť zákony tak, aby i najmenšia krádež mohla byť potrestaná. Pokuty a škody musia byť uhradené, prípadne odpracované páchateľmi alebo rodičmi, ak zákon porušili maloleté deti. A to aj v prípade, že sa jedná o ľudí v hmotnej núdzi.

Pýtate sa, čo som ako poslanec Národnej rady doteraz robil, že sa tieto veci nezmenili? Odpoveď je jednoduchá. Predložil som niekoľko návrhov zákonov, ktorými som chcel dosiahnuť, aby každá, i tá najmenšia krádež v dome, dvore a záhrade bola potrestaná. Bez ohľadu na to, či páchateľ je v hmotnej núdzi alebo nie. Žiaľ, tieto návrhy neprešli. Pre väčšinu poslancov to zjavne ešte nie je problém. Verím, že i pomocou tlaku verejnej mienky sa mi tieto zákony v budúcom volebnom období podarí presadiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?