Diskriminuje škola v Šarišských Michaľanoch Rómov?

Autor: Štefan Kužma | 13.1.2012 o 1:04 | (upravené 13.1.2012 o 9:02) Karma článku: 27,78 | Prečítané:  7885x

Nedá mi nereagovať na utorkový článok v Korzári ohľadom rozsudku prešovského okresného súdu, podľa ktorého škola v Šarišských Michaľanoch diskriminuje Rómov segregáciou žiakov. Chcem zareagovať hlavne na anketu, v ktorej radili riaditeľke školy čo má robiť ľudia, ktorí tam nežijú a problémy ľudí tam žijúcich sú im 400 km vzdialené. Predpokladám, že nepoznajú konkrétny problém, ináč by sa takto nevyjadrovali.

Situácii v Šarišských Michaľanoch ako i v samotnej škole sa už dlhšie venujem a niekoľkokrát som ju diskutoval so starostami tak Michalian ako i Ostrovan. Práve z rómskej osady pri Ostrovanoch pochádzajú žiaci, ktorí sú vraj v Michaľanoch diskriminovaní. Podľa mňa je absolútnou nehoráznosťou obviniť pedagogický zbor v Michaľanoch z  diskriminácie rómskych žiakov. Práve naopak, sú to oni, kto pomáha týmto deťom. Každému, kto má skúsenosti s deťmi z osád aká je v Ostrovanoch je jasné, že majú neporovnateľne horšie podmienky na prípravu do školy ako ostatní žiaci. Učitelia okrem toho, že musia na vyučovaní prebrať to, čo ich kolegovia v ostatných školách, musia s týmito deťmi zvládnuť to, čo sa iní žiaci naučia doma, často i za pomoci svojich rodičov.  Je nepredstaviteľné očakávať, že sa s deťmi z osady bude niekto doma učiť, precvičovať s nimi diktáty, nebodaj ich prihlási do jazykovej školy. Namiesto toho, aby sme boli týmto pedagógom vďační za ich prácu, obviníme ich z rasizmu.
Čo sa zmení, ak násilím dáme obidve tieto skupiny žiakov do jednej triedy?  Sú dve možnosti. Buď sa učitelia prispôsobia tempu detí, ktoré majú doma vytvorené dobré podmienky na prípravu a tie druhé začnú zaostávať a veľmi rýchlo absolútne rezignujú i na základné vedomosti. To poznáme z mnohých škôl, ktoré nám opúšťajú žiaci z osád, mnohokrát neschopní čítať a písať. Alebo učitelia nasadia latku náročnosti podľa schopností detí zo sťaženého prostredia, čo samozrejme bude znamenať, že náročnosť nebude zodpovedať potrebám detí, ktorých ambíciou je študovať na stredných a vysokých školách. Reakcia bude veľmi rýchla, rodičia preložia svoje deti do škôl, kde tento problém nebude. V tomto prípade konkrétne do Prešova a Medzian. Takto budeme mať nie školu s čisto rómskymi triedami, ale čisto rómsku školu. Nič sa nezlepší, akurát sa skomplikuje situácia mnohým michaľanským deťom.
Starostovia obidvoch obcí mi potvrdili, že doteraz spôsob výuky v ich škole nebol problémom pre michaľanských ani rómskych žiakov z Ostrovan. Až do momentu, keď prišli „aktivisti" a vyrobili problém. Žiaľ, u mnohých ľudí sú dôležitejšie rôzne heslá a frázy, ako skutočný záujem o vzdelanie či rómskych detí, či väčšinového obyvateľstva. Dvadsať rokov nám títo ľudia diktujú ako sa má pristupovať k ľuďom zo  „sociálne vylúčených spoločenstiev". Dvadsať rokov napádajú každého, kto má iný názor. Za dvadsať rokov sa tu na nimi navrhované projekty minuli miliardy korún, či milióny eur a aký je výsledok? Oveľa horšia situácia v osadách, oveľa vyššia, takmer stopercentná nezamestnanosť, podstatne vyššia kriminalita a horšie vzdelanie detí opúšťajúcich školy. Ba dokonca stúpajúca negramotnosť.
Som presvedčený, že keby títo ľudia nehovorili michaľanským pedagógom ako majú učiť deti a nechali to na nich, bolo by to lepšie i pre školu i pre deti.  Najlepšie by bolo vypočuť starostov oboch obcí, postaviť školu v Ostrovanoch a problém bude vyriešený. Pri súčasnej pôrodnosti v osade nemusíme mať obavu o dostatok žiakov tejto školy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?