Diskriminuje škola v Šarišských Michaľanoch Rómov?

Autor: Štefan Kužma | 13.1.2012 o 1:04 | (upravené 13.1.2012 o 9:02) Karma článku: 27,78 | Prečítané:  7912x

Nedá mi nereagovať na utorkový článok v Korzári ohľadom rozsudku prešovského okresného súdu, podľa ktorého škola v Šarišských Michaľanoch diskriminuje Rómov segregáciou žiakov. Chcem zareagovať hlavne na anketu, v ktorej radili riaditeľke školy čo má robiť ľudia, ktorí tam nežijú a problémy ľudí tam žijúcich sú im 400 km vzdialené. Predpokladám, že nepoznajú konkrétny problém, ináč by sa takto nevyjadrovali.

Situácii v Šarišských Michaľanoch ako i v samotnej škole sa už dlhšie venujem a niekoľkokrát som ju diskutoval so starostami tak Michalian ako i Ostrovan. Práve z rómskej osady pri Ostrovanoch pochádzajú žiaci, ktorí sú vraj v Michaľanoch diskriminovaní. Podľa mňa je absolútnou nehoráznosťou obviniť pedagogický zbor v Michaľanoch z  diskriminácie rómskych žiakov. Práve naopak, sú to oni, kto pomáha týmto deťom. Každému, kto má skúsenosti s deťmi z osád aká je v Ostrovanoch je jasné, že majú neporovnateľne horšie podmienky na prípravu do školy ako ostatní žiaci. Učitelia okrem toho, že musia na vyučovaní prebrať to, čo ich kolegovia v ostatných školách, musia s týmito deťmi zvládnuť to, čo sa iní žiaci naučia doma, často i za pomoci svojich rodičov.  Je nepredstaviteľné očakávať, že sa s deťmi z osady bude niekto doma učiť, precvičovať s nimi diktáty, nebodaj ich prihlási do jazykovej školy. Namiesto toho, aby sme boli týmto pedagógom vďační za ich prácu, obviníme ich z rasizmu.
Čo sa zmení, ak násilím dáme obidve tieto skupiny žiakov do jednej triedy?  Sú dve možnosti. Buď sa učitelia prispôsobia tempu detí, ktoré majú doma vytvorené dobré podmienky na prípravu a tie druhé začnú zaostávať a veľmi rýchlo absolútne rezignujú i na základné vedomosti. To poznáme z mnohých škôl, ktoré nám opúšťajú žiaci z osád, mnohokrát neschopní čítať a písať. Alebo učitelia nasadia latku náročnosti podľa schopností detí zo sťaženého prostredia, čo samozrejme bude znamenať, že náročnosť nebude zodpovedať potrebám detí, ktorých ambíciou je študovať na stredných a vysokých školách. Reakcia bude veľmi rýchla, rodičia preložia svoje deti do škôl, kde tento problém nebude. V tomto prípade konkrétne do Prešova a Medzian. Takto budeme mať nie školu s čisto rómskymi triedami, ale čisto rómsku školu. Nič sa nezlepší, akurát sa skomplikuje situácia mnohým michaľanským deťom.
Starostovia obidvoch obcí mi potvrdili, že doteraz spôsob výuky v ich škole nebol problémom pre michaľanských ani rómskych žiakov z Ostrovan. Až do momentu, keď prišli „aktivisti" a vyrobili problém. Žiaľ, u mnohých ľudí sú dôležitejšie rôzne heslá a frázy, ako skutočný záujem o vzdelanie či rómskych detí, či väčšinového obyvateľstva. Dvadsať rokov nám títo ľudia diktujú ako sa má pristupovať k ľuďom zo  „sociálne vylúčených spoločenstiev". Dvadsať rokov napádajú každého, kto má iný názor. Za dvadsať rokov sa tu na nimi navrhované projekty minuli miliardy korún, či milióny eur a aký je výsledok? Oveľa horšia situácia v osadách, oveľa vyššia, takmer stopercentná nezamestnanosť, podstatne vyššia kriminalita a horšie vzdelanie detí opúšťajúcich školy. Ba dokonca stúpajúca negramotnosť.
Som presvedčený, že keby títo ľudia nehovorili michaľanským pedagógom ako majú učiť deti a nechali to na nich, bolo by to lepšie i pre školu i pre deti.  Najlepšie by bolo vypočuť starostov oboch obcí, postaviť školu v Ostrovanoch a problém bude vyriešený. Pri súčasnej pôrodnosti v osade nemusíme mať obavu o dostatok žiakov tejto školy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?