I rómsky problém potrebuje nežnú revolúciu.

Autor: Štefan Kužma | 25.8.2011 o 19:30 | (upravené 26.8.2011 o 10:05) Karma článku: 28,35 | Prečítané:  9343x

Rómsky problém je riešiteľný. Nie je ani tak zložitý ako hovoria tí, ktorí by za jeho vyriešenie rovno udeľovali Nobelovu cenu. Je len potrebné použiť zdravý rozum a počúvať normálnych ľudí, ktorí žijú reálny život.

Spomínam si na dobu hlbokého socializmu, keď ľudia potichu nadávali na to, že nie je mäso, nedostať u nás nijakú elektroniku a na banány sme stáli dlhé rady, aj to len dvakrát do roka. Samozrejme, i vtedy množstvo ekonómov, filozofov, politikov videlo problémy a hľadalo riešenie. Pravidelne sa schádzali národohospodári, akademici, profesori, usporadúvali drahé medzinárodné konferencie ako vylepšiť socializmus. Urobilo sa množstvo opatrení, štúdií, nariadení vlády, konferencií, ale všetko zlyhalo. Zlyhalo to preto, lebo nikto sa oficiálne neopovážil pripustiť, že dopredu nás pohne len konkurencia v hospodárstve a demokracia v politike. Všetci chceli vylepšovať socializmus, ale nedovolili siahnuť na hlavné príčiny problému.

Rovnako už dvadsať rokov sa snažia zlepšiť život Rómov v osadách rôzne skupiny ľudí, často veľmi vzdelaných, často aj obetavých, ale v jednom veľmi podobných komunistom. Robia drahé konferencie, národné i medzinárodné, platené z našich alebo európskych peňazí, míňajú milióny z rôznych grantov a výsledkom je maximálne dva dni uprataná osada alebo nejaký detský folklórny súbor, ktorého členovia, keď vyrastú, i tak sa dostanú do koľají svojich rodičov. Podobne ako marxisti sa oháňajú rôznymi štúdiami a vedeckými prácami odtrhnutými od reálneho života. Rovnako však nedosiahnu trvalejší úspech dovtedy, kým u nás budú ľudia dostávať peniaze aj za ničnerobenie a pokiaľ pre ľudí so štatútom človeka v hmotnej núdzi nebudú platiť mnohé zákony, ktoré musia dodržiavať ostatní občania. Po dvadsiatich rokoch totálnych neúspechov, keď výsledkom sú dvakrát také osady, násobne väčší počet nezamestnaných Rómov a pretrvávajúca negramotnosť, chudoba a kriminalita, nastal čas povedať dosť. Tak ako sme to povedali socializmu.

V prvom rade je potrebné prestať dávať sociálne dávky za nič. Peniaze musia byť za odvedenú robotu. Na to sú potrebné dva kroky. Rozšíriť možnosť verejnoprospešných prác tak, aby poberatelia dávok mohli robiť nielen pre svoju obec, ale i pre iné obce, samosprávne kraje, štát a jeho organizácie, ako sú správcovia ciest, riek, potokov, organizácie pôsobiace v oblasti lesov, životného prostredia, charity a všetkých neziskových činností, ktoré sú na prospech ľudí v tomto štáte. Len ten, kto sa zapojí, môže dostávať sociálne dávky. Nemám obavu, že takejto práce nie je dostatok. Len sa táto robota musí oplatiť. A oplatí sa len vtedy, keď sa prestanú rozdávať peniaze za nič. Druhý krok - zrušiť neodôvodnenú ochranu ľudí v hmotnej núdzi pred oprávnenými sankciami. Pokiaľ bude v našej krajine platiť systém, že od človeka, pokiaľ je v hmotnej núdzi, nemožno vymáhať jeho dlhy, pokuty, či činiť ho zodpovedným za škody, ktoré spôsobil, ľudia s takýmto bremenom nikdy nebudú mať snahu dostať sa z danej situácie, lebo by sa všetky tieto záväzky na nich zosypali.

Keď som pred štyrmi rokmi s primátorom Vokálom dával dokopy starostov a terénnych pracovníkov, ktorí chceli reálne riešiť problémy tejto komunity, tak ich bolo pätnásť. Aj to málokto z nich veril, že sa podarí presadiť veci, na ktorých sme sa dohodli. Pri stretnutí tento týždeň nás už nebolo pätnásť, ale vyše sto. Čiže aj skupina ľudí, ktorí chcú veci meniť, sa rozrastá a dáva o sebe stále viac vedieť. V minulosti, keď som predložil návrhy zákonov, všetko bolo odmietnuté. A dnes sa dá i to, čo sa vtedy nedalo. Ministerstvo práce predstavilo nové návrhy zákonov týkajúce sa riešenia problému hmotnej núdze, ktoré sú veľkým krokom vpred. Tam sú už zohľadnené i podnety starostov, terénnych a sociálnych pracovníkov, ktorí žijú a pracujú v obciach s problémovými osadami.

Pre mnohých je takáto radikálna zmena nepredstaviteľná. Majú pocit, že sa zrúti celý svet presne rovnako, ako mali komunisti predstavu, že sa všetko zrúti bez vedúcej úlohy strany a jej plánovaného hospodárstva. Ale svet sa nezrúti, len ho postavíme z hlavy na nohy. Po dvadsiatich rokoch nás zrejme čaká zase jedna „nežná revolúcia".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?