Prežije súčasný sociálny systém rok 2030?

Autor: Štefan Kužma | 13.1.2011 o 11:31 | (upravené 13.1.2011 o 11:42) Karma článku: 15,76 | Prečítané:  2798x

Negatívny demografický vývoj a zle nastavený systém vyplácania sociálnych dávok na Slovensku môžu za to, že nie je otázka či, ale kedy sa náš sociálny systém zrúti. Prognózy  o pomere počtu ľudí v produktívnom a  poproduktívnom veku hovoria o horizonte cca 40-tich rokov, kedy bude tento pomer tak nepriaznivý, že to ohrozí jeho celkové fungovanie.

Ak vezmeme do úvahy oficiálne štatistické údaje, v roku 2050 už budú pripadať na jedného obyvateľa v poproduktívnom veku len dvaja ľudia vo veku produktívnom. Žiaľ, tieto štatistiky pracujú s ľuďmi ako s číslami  a nevyjadrujú realitu, ktorá je omnoho horšia. V  slovenských pomeroch byť v produktívnom veku automaticky  neznamená aj produkovať. Našim problémom je i veľká a neustále sa rozrastajúca skupina občanov bez vzdelania a pracovných návykov. Roky neriešená masa ľudí, ktorí sa nevedia alebo nechcú presadiť na trhu práce.

V súčasnej štatistike i prognózach máme túto rýchlo rastúcu skupinu vedenú ako ľudí v produktívnom veku. Oni však nepracujú, neprispievajú do fondov, ale celý život žijú len zo sociálnych dávok. Mali by teda figurovať v skupine neproduktívneho obyvateľstva. Drvivá väčšina z nich sú príslušníkmi rómskych osád, počet obyvateľov ktorých sa približne každých pätnásť rokov zdvojnásobuje. Pri pohľade na vývoj počtu dlhodobo nezamestnaných, ktorí nepracovali dlhšie ako dva roky zistíme, že nárast ich počtu sa veľmi podobá počtu obyvateľov v rómskych osadách, takpovediac, „priamo úmerne". Dnes je to okolo 150 tisíc ľudí v produktívnom veku. Ak nedôjde k zásadnej zmene, a zatiaľ tomu nič nenasvedčuje, v  roku 2030 ich bude viac ako dvojnásobne a v roku 2050 vyše 600 tisíc. V súčasnosti táto skupina „celoživotných dôchodcov" v žiadnom prípade nie je súčasťou produktívnej skupiny obyvateľstva, ale skôr poproduktívnej. Ak tento fakt zohľadníme v prognózach, tak pomer 2:1 produktívnych ľudí k poproduktívnym sa dosiahne  už okolo roku 2030.   

Ekonomické následky nezačlenenia Rómov do spoločnosti sú už dnes veľké. Problém treba akútne riešiť. O to viac, že pôsobí synergicky s demografickým problémom krajiny. Metóda strkania hlavy do piesku sa stala neprípustnou. Ak sa radikálne nezmení prístup k tejto komunite, spôsob jej života a jej prudký nárast dramaticky urýchlia kolaps celého sociálneho systému a k jeho zrúteniu dôjde ešte pred rokom 2030. Jediným riešením je nabrať odvahu na  dôslednú zmenu legislatívy v oblasti aktívnej politiky trhu práce, sociálnych dávok, vzdelávania, a to hneď, kým nie je ešte neskoro. Najprv je potrebné rozšíriť okruh aktivačných a verejnoprospešných prác tak, aby nikto nemohol povedať, že nemá možnosť pracovať. Následne prestať vyplácať dávky tým, čo nie sú vôbec ochotní zapojiť sa do žiadnej formy práce. A v neposlednom rade pritvrdiť sankcie voči rodičom, ktorí nedbajú na dochádzku do školy a vzdelávanie svojich detí, a to tak, aby to skutočne pocítili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.

TECH

Čo všetko o vás vie váš telefón?

Niektoré aplikácie si skladujú aj nahrávky vášho hlasu.


Už ste čítali?