Rómske osady – ako ďalej?

Autor: Štefan Kužma | 29.9.2010 o 10:26 | (upravené 29.9.2010 o 12:47) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  5007x

Problém osád je oveľa vážnejší ako sa na prvý pohľad zdá. Je o to vážnejší, že je značne podceňovaný. Z väčšiny obyvateľov osád sme vyrobili celoživotných dôchodcov. Ľudí, ktorí nikdy nepracovali, a ak sa nič nezmení, ani pracovať nebudú. A to je obrovská záťaž pre ekonomiku tejto krajiny. Situácia sa časom len zhoršuje, lebo týchto ľudí rýchlo pribúda. To robí stav neudržateľným. Je len otázkou času, kedy náš sociálny systém skolabuje.

Dôvodom je nezáujem o prácu motivovaný zle nastaveným systémom sociálnych dávok. Namiesto toho, aby motivoval ľudí k práci,  pôsobí naopak demotivačne.  Ukazuje sa, že pre väčšinu obyvateľov osád je výhodnejšie poberať sociálne dávky ako pracovať. Je logické, že ani deti nemajú záujem sa vzdelávať, keď ich vzorom sú rodičia celý život žijúci z dávok. Preto zlyhávajú i všetky pokusy dosiahnuť vyššie vzdelanie u detí žijúcich v osadách. Dnes už je jasné, že sa nepohneme bez väčšej motivácie k práci a vzdelávaniu.

Je najvyšší čas na zmenu. Musíme radikálne zmeniť konkrétne zákony upravujúce systém sociálnych dávok. Ten, kto nepracuje, sa musí mať podstatne horšie ako ten, kto je ochotný pracovať aspoň na aktivačných prácach. Ten sa zase musí mať podstatne horšie ako ten, kto chodí riadne do zamestnania. Jednoducho, nepracovať sa nesmie oplatiť.

Toto bolo skonštatované i na minulotýždňovom stretnutí primátorov, starostov, sociálnych pracovníkov, učiteľov špeciálnych škôl, konaného v Lipanoch. Tu sa zišli ľudia s každodennými skúsenosťami, aby hľadali odpoveď na otázku ako ďalej s rómskymi osadami. V minulosti už boli tri takéto stretnutia, z ktorých aj vyšli konkrétne návrhy zákonov. Nenašli však pochopenie u predošlej vládnej koalície. Teraz to bolo ale iné.  Došlo k veľkej zmene. Do riešenia problému sa vložila aj vláda. Konkrétne návrhy predniesli aj štátne tajomníčky z ministerstva sociálnych vecí, ako aj spravodlivosti, zástupca Úradu vlády i zástupca ministerstva vnútra. Najdôležitejšie bolo to, že panovala zhoda v tom, čo je potrebné urobiť. Názory ako vládnej strany, samosprávy, tak ľudí z terénu, si boli tentokrát veľmi blízke. Preto nebol problém dohodnúť konkrétne zmeny v zákonoch. Najpodstatnejšie je, že sa pripraví rozdelenie sociálnej pomoci na časť solidárnu a časť zásluhovú. Zásluhová časť bude podstatne vyššia a bude závislá na pracovnom výkone. To preto, aby sa už neoplatilo nepracovať. Dohodlo sa, že okrem tejto principiálnej zmeny, ktorej zavedenie môže trvať i niekoľko mesiacov, sa veľmi rýchlo pripravia novely zákonov. Ich úlohou bude uľahčiť prácu samospráv i riešiť narastajúce problémy obyvateľov žijúcich v blízkosti osád.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?