Štyri mýty o pomoci Grécku

Autor: Štefan Kužma | 6.5.2010 o 21:50 | (upravené 7.5.2010 o 9:15) Karma článku: 17,28 | Prečítané:  7406x

Otázka pomoci Grécku rozdelila našu spoločnosť na dva tábory. Prvý   tvoria tí,  ktorí chcú  dotovať Grécko a druhý, ktorí tvoria tí, čo sú proti.  Ako ekonóm chcem poukázať na niekoľko mýtov, ktoré sú šírené ľuďmi zasadzujúcimi sa za dotovanie gréckej ekonomiky.

Prvý, asi najčastejšie používaný mýtus, vyjadril predseda vlády Fico. Tento týždeň vyhlásil, že ho už nebaví počúvať, že nezaplatíme Grécku. Vraj  opozícia chce podľa hesla „čím horšie, tým lepšie", aby padlo euro a aby ľudia prišli o svoje peniaze v bankách. To je absolútny nezmysel. Treba si uvedomiť, že grécka ekonomika je príliš malá na to, aby jej pád zakýval celou eurozónou. Podiel Grécka na ekonomike eurozóny je len 2,5%. Dokonca aj celková zadlženosť Grécka nedosahuje ani 4% zadlženosti eurozóny. V minulom roku vzrástol celkový dlh štátov eurozóny skoro o 400 mld. eur, čo je takmer dvakrát toľko ako celý grécky trh a s eurom to nezakývalo.

Druhý šírený mýtus je ten, že ak nepomôžeme Grécku, môže sa zrútiť bankový systém v Európe, nakoľko sú tam angažované európske banky.  Dlh Grécka z celkového dlhu krajín EÚ tvorí necelé 2%. Ak k tomu prirátame, že banky požičiavajú nielen štátom, ale aj komerčnej a súkromnej sfére, tak je podiel úverov Grécku na celkovom portfóliu európskych bánk absolútne zanedbateľný. Je jasné, že individuálne niektoré banky môžu mať problém z toho, že neuvážene požičiavali a išli do veľkého rizika. Ale kto iný ako ich akcionári by mal znášať následky neuváženého investovania? Koniec koncov je na vládach konkrétnych krajín, z ktorých tieto banky sú, aby v prípade potreby individuálne riešili tento problém.

Tretí mýtus je šírený najviac sympatizantmi radikálnej ľavice. Podľa nich  treba byť solidárny s Grékmi, nakoľko sa dostali do tejto situácie nevinne. Na vine sú podľa nich banky, ktoré im požičiavali. Toto je ťažko vyvrátiť rečou čísel, ale skôr logikou. V prvom rade zásadou solidarity má byť pomoc tých, ktorí na to majú, tým, ktorí sa ocitli v núdzi a snažia sa z nej dostať. V tomto prípade to neplatí. V Grécku nebola živelná katastrofa, ale jednoducho sa Gréci dostali do problémov, lebo míňali nad svoje možnosti. Tu neplatí ani to, že bohatší by mali solidarizovať s chudobnými, lebo keď si porovnáme platy a dôchodky u nás, tak sú len zlomkom toho, čo dnes majú Gréci a čoho sa v žiadnom prípade dnes nechcú vzdať. Čiže táto solidarita by bola prispievaním chudobnejšieho, aby si bohatší mohol udržať svoj životný štandard. Nie je pravda ani to, že Grécko dostali do problémov banky. Dá sa to znázorniť na príklade človeka, ktorý si  príde požičať do banky peniaze  a donesie falošné potvrdenie s dvojnásobným príjmom. Banka mu na základe toho naozaj požičia. Je na vine banka? Iste,  z časti áno z dôvodu, že si klienta  dôkladne neoverila, ale v prvom rade je vinný  ten, kto podvádzal. A toto je prípad Grécka, ktoré vykazovalo falošné údaje.

Štvrtý, možno najvážnejší mýtus je ten, že nám Gréci tieto peniaze vrátia. Nie je dôležité, k čomu sa súčasná grécka vláda zaviaže, ale aká je atmosféra v krajine. Ako sú naladení ľudia. Atmosféra je dnes jednoznačne proti akýmkoľvek úsporám. Proti tomu, aby sa znížila na dlh dosiahnutá životná úroveň. Dá sa očakávať, že kozmetické úsporné opatrenia prijaté vládou na presvedčenie európskych politikov vydržia len dočasu, kým nebude pomoc vyplatená. Vláda potom od nich odstúpi. Ak nie, tak nálada spoločnosti je taká, že Gréci túto vládu zmietnu a zvolia si takú, ktorá to urobí. Výsledkom bude, že Grécko do piatich rokov bude potrebovať ďalšie peniaze a  európske krajiny to, čo im požičali, nikdy neuvidia. To sa bude opakovať až dovtedy, kým si Gréci neuvedomia, že sa dlhodobo nedá míňať viac ako sa zarába.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?