Dali by ste Grékom aj zo svojho?

Autor: Štefan Kužma | 4.5.2010 o 12:31 | (upravené 4.5.2010 o 20:16) Karma článku: 6,85 | Prečítané:  905x

Musíme myslieť na naše deti, nemôžeme len tak rozdávať peniaze krajinám, ktoré sú ochotné urobiť len veľmi málo preto, aby ich boli schopné vrátiť. Musíme myslieť aj na ich deti, lebo nie je nič horšie, než niekoho podporovať v tom, že míňa viac ako je schopný vyrobiť. Takýto návyk vedie do záhuby.

 

Predstavte si, že máte príbuzného, ktorý napriek tomu, že pochádza zo skromnejších pomerov akoby úplne zabudol, aký život viedol pred pár rokmi. Jeho životný štandard je vysoko nad skutočné možnosti. Typickým príkladom sú luxusné dovolenky každý rok. V zime lyžovačka v Alpách a v lete Karibik... Už i Vaše deti vo svojej nevinnej úprimnosti niekoľkokrát spomenuli, ako si len dobre tí príbuzní žijú. Prečo sa my nemáme tak dobre ako oni. Majú väčšie auto a deti nosia do školy značkové oblečenie. Možno Vám niekedy aj príde ľúto, že nedokážete svojim deťom vysvetliť, čo to znamená žiť v rámci svojich možností. Svoje výdavky si pozorne strážite a snažíte sa  ich čo najlepšie rozdeliť medzi najdôležitejšie potreby rodiny.

O to viac Vás prekvapí, keď sa Vám príbuzný posťažuje, že si na to všetko požičiaval. Teraz je v situácii, že pôžičky nevie splácať a ďalšie peniaze si už nemá od koho požičať. Dokonca ani v banke za vysoký úrok. Preto Vás osloví, či by ste nemohli Vy zobrať od banky pôžičku a potom mu chýbajúce peniaze požičať. Argument má jasný. Veď pomáhať sa má. A tá hanba, len si predstavte, žeby sa všetci dozvedeli, že u Vás v rodine niekto skrachoval a vy ste mu nepomohli.

 

Na rovinu podarenému príbuznému vysvetlíte, že má začať žiť skromnejšie. Míňať menej, než zarobí, aby mohol svoje dlhy posplácať. To sa ale nedá, povie príbuzný, manželka i deti si zvykli na takýto život, majú svoje nároky, z ktorých už dnes nie sú ochotní poľaviť. Toto Vás už naozaj nasrdí.

Čo robiť? Dobre viete, že požičané peniaze by ste už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nevideli. Niekedy je ťažké povedať nie, ale urobiť to v takomto prípade je jediné správne riešenie. Ak nevie splácať svoje záväzky a nechce zmeniť život, tak nech mu exekútor siahne na jeho majetok. Bude to riešenie lepšie nielen pre mňa, ale do budúcna aj pre moje a jeho deti.

Takto by sa zachovala určite väčšina z nás, ak ide o vlastné peniaze. Ale i peniaze Slovenskej republiky sú naše vlastné peniaze, preto s nimi musíme narábať rovnako. Musíme myslieť na naše deti, nemôžeme len tak rozdávať peniaze krajinám, ktoré sú ochotné urobiť len veľmi málo preto, aby ich boli schopné vrátiť. Musíme myslieť aj na ich deti, lebo nie je nič horšie, než niekoho podporovať v tom, že míňa viac ako je schopný vyrobiť. Takýto návyk vedie do záhuby. Je rovnako ťažké povedať i v tomto prípade nie, ale je to jediné správne riešenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?